Nordic Walking

Coraz częściej w lasach, parkach czy na osiedlach można spotkać ludzi maszerujących z kijkami. Dyscyplina ta zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłem ukończyć kurs instruktora Nordic Walking. Zanim spotkamy się na zajęciach praktycznych, chciałbym krótko przybliżyć ten rodzaj aktywności fizycznej.

Co to jest Nordic Walking?

Jest to marsz ze specjalnymi kijami wymyślony przez fińskich lekarzy. Nordic Walking to nowy i prosty sposób na zwiększenie Twojej aktywności przy użyciu specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Jest to sport nad wyraz łagodny i stosunkowo prosty do opanowania. Sport ten łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywności ruchowej dla wszystkich.

Rozwój Nordic Walking

Dynamiczny rozwój dyscyplina przeżywa od 1997 roku, gdy powstały pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking wyprodukowane przez firmę Exel. Podobno wymyślono je już w latach 20-tych.

Zalety Nordic Walking

Jest to sport łatwy i szybki do opanowania. Można go uprawiać w każdym miejscu i o każdej porze roku spalając ok. 450 kalorii na godzinę. Nordic Walking jest dla każdego, dla dzieci, osób starszych, czy dla osób z nadwagą. W wielu dyscyplinach sportowych może być stosowany jako trening uzupełniający. Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jego uprawiania. Nordic Walking zapobiega osteoporozie, cukrzycy, obniża cholesterol, poprawia sprawność układu krążenia, a także obniża poziom hormonów stresu. Nordic Walking poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie. Przy tak wielu zaletach jest to dodatkowo prosty i tani sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu na powietrzu.

Sprzęt

Przy uprawianiu Nordic Walking najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo. Najlepiej ubrać odzież sportową, można korzystać z odzieży termoaktywnej, która trzyma ciepło i pozwala ciału swobodnie oddychać. Buty powinny być o 5 mm większe, mieć umiarkowaną miękkość oraz być szersze w śródstopiu. No i najważniejsza rzecz, czyli kije, które powinny być dostosowane do wzrostu oraz intensywności chodzenia. Istotne są również takie akcesoria jak krokomierz, odblaski, rękawiczki czy pasy na napoje.

Grzegorz Małowiecki

Dyplomowany masażysta, absolwent Medycznego Studium Masażu Leczniczego w Krakowie (ukończone z wynikiem celującym).

Doświadczenie zawodowe jako masażysta od 1996 roku.
W latach 1996-1999 jako masażysta w Przychodni Specjalistycznej w Szczecinie oraz w I-ligowej drużynie koszykówki kobiet AZS Szczecin.

Obecnie prowadzę Gabinet masażu w Przecławiu – Przecław, ul. Klonowa 10601 798 599
lub przez formularz rejestracji

Facebook Google+